06.09.2026 Koncert

Milkweed (UK)

Døre: 19:00 / Koncertstart: 20:00

Milkweed beskriver deres lyd som slacker-trad, hvilket både er rigtigt og på en måde utilstrækkeligt.

I tre år har Milkweed forfinet en formel – de tager eksisterende kildemateriale (et folklorejournal, en bog om walisiske myter, endnu en om menneskelige rester fra bronzealderen og senest Thomas Kinsellas mesterligt nøgterne oversættelse af Táin Bó Cúailnge), klipper ordene i stykker og fodrer dem gennem en træflishugger af lo-fi-produktion og eksperimentel folkemusik.

På overfladen er deres musikalske interesser transatlantiske – de følger den rige kreative linje, der løber mellem britisk traditionel musik og sangene og melodierne fra det østlige USA. I virkeligheden er deres spændvidde global og rodfæstet i dyb tid, med påvirkninger fra forhistorien, der siver ind i en urolig og foruroligende moderne tid. Som resultat falder deres musik ikke let nogen steder, men springer mellem fortryllende folkemusik og foruroligende hauntologisk eksperimentering.

Support: Flavia Huarachi
Flavia Huarachi er en boliviansk-dansk komponist, performer, sanger og fløjtenist. Med rødder i Aymara-traditioner bevæger hun sig mellem ceremoni, folkemusik, klassisk musik, free jazz og eksperimentalmusik. Hendes solodebut Distorción under kunstnernavnet Daliyah er en rå, akustisk og eksperimentel dokumentation af heling fra vold og intergenerationelt traume.

Hun har optrådt på flere internationale festivaler bl.a. Vilnius Jazz (LT), Edinburgh Festival (UK) og Sukiyaki Meets the World (JP), samt danske scener bl.a. CPH Jazz Festival, Organ Sound Art Festival, Feast for the Ears og SMK Fridays. Hun har desuden samarbejdet med Andreas Odbjerg, Raphael Gimenes, Takykardia, Shatter Hands og CRRNT Collective – hvor hun skaber tværfaglige performances, der udforsker grænserne mellem lyd, krop og ritual.